Zámek Budenice

budenice-dsc_0068.jpg

budenice-dsc_0068.jpg

budenice2velka.jpg

budenice2velka.jpg

budenice1velka.jpg

budenice1velka.jpg

368-02+01.jpg

368-02+01.jpg

zamek-budenice-5.jpg

zamek-budenice-5.jpg

budenice3velka.jpg

budenice3velka.jpg

Historie

 

Výstavba započala někdy koncem 17. a na počátku 18. století podle architektonického návrhu dnes již neznámého architekta. Jeho výstavbu zahájil pravděpodobně český pobělohorský novousedlík Matěj Ondřej Hartman z Klarštejna, později ji dokončili jeho další majitelé, smečenští Martinicové (od roku 1693) a Kinští.

 

Součástí zámeckého areálu byla francouzská zahrada s parkem, štěpnice, bažantnice a hospodářská stavení. Zámek obklopoval zámecký park, který navazoval na alej sv.Isidora. Zámek má tři křídla do tvaru podkovy z nichž nejstarší je východní část dostavěná kolem roku 1694 na místech, kde předtím stávala někdejší Budenická tvrz. Současná stavební dispozice je však o 100 let mladší, zámek byl rodinou Kinských do dnešní podoby dostavěn pravděpodobně v letech 1795-1796, kdy byly přistavěny další dvě křídla v klasicistnm stylu. Z té doby také pochází zdejší zámecká kaple sv. Václava s oltářním obrazem Josefa Bergera, který je i autorem dalšího obrazu se svatým Izidorem.

 

U vchodu do zámeckého areálu se nalézá portýrovna architekta Fiedricha Augusta Stacha z roku 1849, který byl i autorem dalších drobných zámeckých staveb, které se do dnešních dob již nedochovaly. V zámeckém parku se nachází také raně barokní kaplička sv. Matěje, kterou zde nechal postavit původní zámecký stavebník Matěj Ondřej Hartman z Klarštejna.

 

Současnost

 

Zámek vlastnili Kinští do roku 1924 kdy jej věnovali Kongregaci školských sester sv. Františka. Obecné mínění, že při zestátnění v roce 1948 byl zámek odebrán Kinským pro jejich údajně kolaborantskou činnost je tedy mylná. V roce 1948 se majitelem stává ONV na Kladně. 

 

V zámku působila dlouhá léta ústav sociální péče a to až do roku 2002. Od té doby je zámek nevyužitý, nepřístupný veřejnosti a kvůli nevyvážeým majektovým poměrům dále chátrá.

 

 

Odkazy

http://www.stredoceske-zamky.cz/zamekbudenice.html

http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/budenice20110526.html

http://kladenskelisty.cz/44181/v-nevyuzivanych-prostorech-chatrajiciho-zamku-budenice-se-budou-lecit-drogove-zavisli/