VOLNOČASOVÁ UNIVERZITA MÍŘÍ DO 4. ROČNÍKU

 

Již třetí ročník volnočasové univerzity, kterou jsme vymysleli jako možnost, jak se dozvědět či naučit něco nového, byl zakončen závěrečným kurzem „Beseda o bezpečnosti“. Zájemcům jsme nabídli nejenom oblíbené tvořivé kurzy, ale i zajímavé přednášky. V říjnu nás v rámci marcipánového workshopu naučila slečna Kateřina Pejšková zdobit dorty a modelovat figurky z mandlové hmoty. Paní Renátu Jarešovou jsme poprosili o kurz na přání, který vzešel přímo od kurzistky, a sice výrobu šperků, a tak se z korálků tvořily sněhové vločky, které mohou zdobit dekolty účastnic. Paní Andrea Novotná nám prozradila recept na domácí kváskový chleba, s sebou přinesla nejenom upečený exemplář, ale i kvásky. Na žádost občanů jsme zařadili i besedu o bezpečnosti s příslušníkem policie ČR a také kurz sebeobrany, který se těšil obzvlášť velkému zájmu. Manželé Géringovi potřetí a naposledy zasvěcovali do krásy malby a paní Světlana Kopecká zase do tajů šití na šicím stroji. Využili jsme nové keramické pece, která je chloubou ZŠ ve Zlonicích a uspořádali i kurz keramiky pod vedením Lucie Vackové. O některé kurzy je ze strany účastníků i lektora takový zájem o pokračování, že se rozhodneme udělat pokračování. Zatímco z předchozích kurzů se dodnes setkávají ženy při pletení z pedigu, nově vznikly i kroužky keramiky a pokračuje i kroužek šití, což nás samozřejmě velmi těší. Univerzita neztrácí na oblibě, proto pro vás připravujeme další ročník, který začne na podzim, v tradičním čase – druhé úterý v měsíci od 17:00 v kulturním centru ve Zlonicích. I když máme za sebou již 24 kurzů, nápadů je stále ještě dost. Chtěli bychom tímto poděkovat všem lektorům, kteří v drtivé většině kurzy pořádají zdarma, účastníci si platí pouze případný spotřebovaný materiál. Pokud máte nějaké přání, jaký kurz byste chtěli do dalšího ročníku zařadit, dejte nám svůj tip. Děkujeme.

4. ročník Volnočasové univerzity - 1. lekce

23. 10. 2018, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor: Světlana Kopecká

Téma: Nekonečný narozeninový kalendář

Občas zapomenete na svátek či narozeniny někoho blízkého. Vyrobte si nekonečný narozeninový kalendář a už se vám to nestane.  Při vyrábění si vyzkoušíme akvarelové experimento-vání, práci s razítky a třeba i vodním štětcem…

4. ročník Volnočasové univerzity - 3. lekce

11.12. 2018, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor: Martina Prošková

Téma: Malování horkým voskem - ENKAUSTIKA

Už jste někdy o této technice slyšeli? K enkaustice nepotřebujete ani tužku, štětec ... ale žehličku a vosky. Zhruba za 2,5 hodiny si odnesete nejen několik nádherných obrázků a jeden velký obraz (30cm x 30 cm). Samozřejmostí je i spoustu dojmů.
Co se v kurzu naučíte?
Enkaustika je i pro úplné začátečníky, je to úžasně kreativní technika a fantazii se opravdu meze nekladou. Ti šikovní zvládnou třeba krásně barevné stromy v přírodě, květiny, nebo motýly. Ale brzy zjistíte, že stačí pár tahů žehličkou a pod rukama rozkvete abstraktní obrázek, který překvapí nejen vás. Enkaustika je zajímavá i tím, že vám pomůže spontánně vyjádřit vaše pocity a u někoho může vést i k odstranění psychických bloků.
A věřte, že hned jak se z kurzu vrátíte domů, budete hledat Vaši starou žehličku a budete chtít pokračovat a tvořit dál. Takto vytvořené obrázky jsou skvělým dárkem k narozeninám, svátku, z lásky

4. ročník Volnočasové univerzity - 6. lekce

16. - 17.03. 2019, 15:00 hodin, cvičné kuchyňky ZŠ

Lektor: Kateřina Pejšková

Téma: Potahovací workshop

Při našem dalším setkání se za dvě odpoledne naučíme, jak správně sestavit a naplnit dort jako profíci a jak ho následně potáhnout dokonale hladkým fondánem. Poradíme si s takovými problémy, jako je vytékání náplně, trhání potahovací hmoty či nestejně vysoké vrstvy dortu. Každý účastník si navíc odnese domů svůj vlastní potažený dortík!

4. ročník Volnočasové univerzity - 2. lekce

13.11. 2018, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor:

Téma: Bylinky a domácí kosmetika

Večer plný vůni a relaxace. Dozvíte se vše o bylinkách a naučíte se vyrobit si pro sebe krém, deodorant i sůl do vany. Sebou si odnesete svůj vlastní deodorant. Cena 100 Kč.

4. ročník Volnočasové univerzity - 4. lekce

12.01. 2019, 10:00 -16:00 hodin, učebna dílen ZŠ

Lektor: Olda Čech

Téma: Základy řezbářství

Jedná se o horskou lidovou řezbu z Kralicka, každý si odnese svou figurku domů, v ceně je dřevo i nůž. V případě zájmu je možné pokračování kurzu. Cena je zvýhodněná, poloviční oproti standardním kurzům, které pan Čech pořádá pravidelně na Karlštejně. Maximální počet účastníků je 10.

4. ročník Volnočasové univerzity - 5. lekce

12.02.2019, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor: Zdeněk Blecha

Téma: Sám sobě architektem

Dozvíte se, jak postupovat při zařizování svého bydlení pro sebe, pro děti, pro studenty. Jaké zvolit barvy a doplňky. Každý je srdečně vítán.

4. ročník Volnočasové univerzity - 7. lekce

09.04.2019, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor: Lucie Chejnovská

Téma: Základy fyzioterapie

Bolesti mající původ v páteři trápí v současné době téměř každého z nás. Příčiny mohou být různé - jedná se například o funkční poruchy jinak zdravé páteře, například v důsledku jednostranného zatížení při sedavém zaměstnání nebo přetížení při namáhavé práci nebo při sportování. Na kurzu se zaměříme na základní uvolňovací cviky, které nám mohou od bolestí zad ulevit. Dále si povíme a ukážeme, jak předcházet zbytečnému přetěžování zad při běžných denních pohybových činnostech. Také se zaměříme na zásady správného držení těla, dýchání a správné pohybové stereotypy a v neposlední řadě také zásady tzv. "Školy zad".

4. ročník Volnočasové univerzity - 8. lekce

14.05.2019, 17:00 hodin, Kulturní centrum Zlonice

Lektor: Martina Beranová

Téma: Malování horkým voskem - ENKAUSTIKA

Enkaustika je i pro úplné začátečníky, je to úžasně kreativní technika a fantazii se opravdu meze nekladou. Ti šikovní zvládnou třeba krásně barevné stromy v přírodě, květiny, nebo motýly. Ale brzy zjistíte, že stačí pár tahů žehličkou a pod rukama rozkvete abstraktní obrázek, který překvapí nejen vás. Enkaustika je zajímavá i tím, že vám pomůže spontánně vyjádřit vaše pocity a u někoho může vést i k odstranění psychických bloků.
A věřte, že hned jak se z kurzu vrátíte domů, budete hledat Vaši starou žehličku a budete chtít pokračovat a tvořit dál. Takto vytvořené obrázky jsou skvělým dárkem k narozeninám, svátku, z lásky

3. ročník Volnočasové univerzity

kterou pořádá Šance pro slušné, zahájíme v říjnu 2017 a bude trvat do května příštího roku. Kurzy se opět uskuteční v Kulturním centru u knihovny. Konkrétní data se dozvíte na přihláškách v COOPu a pravidelně v časopisu Zlonická šance. Na vaši účast se těší členové Šance pro slušné.

Zájemcům nabízíme tyto kurzy:

říjen 2017

M. Fialová a K. Pejšková

 

Přijďte se dozvědět něco nového (třeba jaký je rozdíl mezi marcipánem a fondánem) a odreagovat se při cukrářské Volnočasové univerzitě! Naučíte se vyrobit si vlastní cukrářskou potahovací a modelovací hmotu, dozvíte se něco o barvách a aromatech, vyzkoušíte si zacházení s modelovacími nástroji (třeba se skalpelem a krimpovacími kleštěmi) a možná si i domů odnesete vlastní jedlou figurku nebo jinou dekoraci!

listopad 2017

L. Vacková

prosinec 2017

R. Jarešová

únor 2018

J. Kolář

duben 2018

J. a D. Géringovi

Please reload