Události

Vydání březnové Šance

Vážení čtenáři Zlonické šance. Máme pro Vás připravené nové vydání plné zajímavého čtení. V tuto mimořádnou dobu jsme přistoupili na elektronickou podobu vydání, kterou naleznete na našich stránkách v sekci "Časopis Šance". Máme pro Vás dobrou zprávu, tentokrát je Šance pro naše čtenáře ZDARMA!

Děkujeme za Vaši přízeň, přejeme Vám pohodu při čtení a hlavně pevné zdraví!

Vydání prosincové Šance

Vážení čtenáři Zlonické šance. Máme pro vás připravené vánoční vydání plné dárků v podobě zajímavého čtení. V úvodu, jak jinak, zprávy z našeho spolku Šance pro slušné. Paní zastupitelka vás seznámí s přehledem, co všechno se nám společně s partnery podařilo realizovat v tomto roce. Trochu drbů z Pavlače, Okénko do přírody a také zprávička od Sokolů. Zajímavé dárky v podobě příspěvků našich zastupitelů Jakuba a Zdeňka,  aforismy k zamyšlení  Strýčka Váni a rady pro hospodyňky Tety Běty. Kdo si rád čte příspěvky Ivana Lišky, určitě si přijde na své. No a pak už jenom samé sváteční vánoční a humorné silvestrovské čtení, spolu s nabídkou akcí na příští období. Tak si  uvařte kávu, grog nebo čaj, rozbalte si naše „dárky“ a zpříjemněte si s naší Šancí předvánoční čas.

Česko zpívá koledy

Vzpomínková akce k uctění památky Karla VIII. knížete Kinského

Vydání říjnové Šance

Vážení občané, po kratší pauze opět vychází Zlonická šance. Věřte, že stojí za to si ji přečíst. Tentokrát jsme připravili rozšířené vydání, ale nebojte se, její cena se tím nemění. Čeká vás spousta zajímavého čtení. Samozřejmě pravidelné zprávy ze Zastupitelstva, bylo by škoda vynechat nejčerstvějšími drby z Pavlače nebo rozhovor s panem řezníkem Čechem. Další z příspěvků zastupitele Jakuba Kopeckého zaujme především mladé rodinky s dětmi. Pravidelné informace z přírody jsou již samozřejmostí a historické okénko otevřel, po krátké přestávce, opět Ivan Liška. A to není zdaleka všechno. Pokud jste nebyli 28. září v sokolovně, přečtěte si, co se dělo na Historickém dnu. Ani senioři nepřijdou zkrátka a také se nám ozval opět strýček Váňa. Nabízíme i přehled akcí, abyste si je mohli poznamenat do kalendáře. Tak neváhejte, brzy bude Zlonická šance v COOPu.

9. Historický den

Vydání červnové Šance

Vážení příznivci Zlonické šance. Léto je v plném proudu, je tu konec června a s ním nový výtisk našeho časopisu, který již brzy naleznete v Coopu. Léto, slunce a pohoda na vás dýchnou už z titulní strany. Pokud máte zájem o dění ve Zlonicích, určitě si přečtěte příspěvky – Jana Tůmy, Radky Kotěrové, Jakuba Kopeckého a Lucie Vackové. Několik postřehů ze zasedání našich zastupitelů a pár drbů o všem možném z Pavlače nabízí Marie Geringová. Co všechno jste se naučili v kurzech dalšího ročníku Volnočasové univerzity? Na to odpoví Jana Tůmová. Milovníky přírody určitě potěší Okénko manželů Skleničkových. No a jako vždy opět něco navíc včetně nabídky akcí a pozvání na 9. Historický den. Věříme, že si v nové Zlonické šanci najdete to, co vás zajímá.

Vydání dubnové Šance

Vážení čtenáři, jarní dubnová Zlonická šance je hotová a připravená do tisku. Opět vám nabídneme postřehy ze zasedání zastupitelů, prohlášení odstupujícího zastupitele a radního Tomáše Smetany, všehochuť z Pavlače a zamyšlení Tomáše Smetany nad možnostmi řešení dopravní situace ve Zlonicích. Zajímavý je také příspěvek zastupitele Jakuba Kopeckého. Volnočasová univerzita pokračuje dalším kurzem. Chcete vědět kdy a o čem bude ? Přečtěte si příspěvek Jany Tůmové. Okénko do přírody pro vás opět připravili Skleničkovi a čeká vás ještě několik zajímavých příspěvků pro poučení a pobavení, včetně nabídek akcí. Děkujeme, že jste si náš časopis oblíbili a přejeme příjemné čtení.

Vydání únorové Šance

Vážení čtenáři Zlonické šance. Blíží se únor a s ním i nové vydání našeho časopisu. Co vás čeká? Postřehy z prosincového zasedání zastupitelů, pár drbů z Pavlače, na dotazy občanů odpovídá radní Tomáš Smetana, který vám také nabídne rozbor činnosti městské policie ve Zlonicích. Jakub Kopecký svým příspěvkem určitě potěší pejskaře, Skleničkovi zase milovníky přírody. Věděli jste, že máme ve Zlonicích malíře? Pokud ne, přečtěte si rozhovor s panem Pavlem Beranem. Dále přinášíme pravidelný přehled akcí na únor a březen . Děkujeme za vaši přízeň a nezapomeňte - Zlonická šance už bude brzy v COOPu.

Vydání prosincové Šance

Nové číslo Zlonické Šance na vás čeká v COOPu. Přečtete si: ohlédnutí za komunálními volbami, zamyšlení předsedy ŠPS nad výsledky voleb a plány do budoucna, rozhovor s novými zastupiteli, nové zajímavé kurzy Volnočasové univerzity, Okénko do přírody, nabídka akcí na prosinec - leden a další zajímavosti.

8. Historický den

Vydání zářiové Šance - "Předvolební speciál"

Milí čtenáři,

dnešní číslo Zlonické šance jsme pojali jako předvolební speciál, proto v něm nenajdete všechny rubriky, na které jste si možná už zvykli. Ale hned v příštím čísle se zase vrátíme k osvědčeným sloupkům. A co se tedy dozvíte v tomto čísle? Představíme vám naši kompletní vizi úkolů vytyčených pro období 2018 – 2022, formou krátkých medailonků se vám představí všichni kandidáti Šance pro slušné, trochu odlehčení vám nabídne předvolební komiks, prostřednictvím Kalendária vás pozveme na Historický den, který se koná již tradičně 28. září. Letos bude slavnostnější vzhledem k 700. výročí od první dochované písemné zmínky o existenci Zlonic. Pozveme vás na říjnové a listopadové akce konané v blízkém okolí.  Byli bychom rádi, kdybyste se po přečtení tohoto vydání Zlonické šance zamysleli nad tím, co je kolem nás v nepořádku a co můžete ovlivnit tím, že půjdete k volbám a dáte svůj hlas buď straně, nebo spolku. Třeba si naopak budete vybírat jednotlivé lidi, o kterých víte, že se budou snažit ze všech sil, aby se věci měnily k lepšímu. Slýcháváme často, že politika je jen špína a boj o moc a koryta. Ale na komunální úrovni by to tak přece nemuselo být. Známe se a víme, kdo má jen pusu plnou řečí, ale „skutek utek´“, a kdo naopak klidně obětuje většinu svého volného času, aby se věci hnuly tím správným směrem… Takže vám přejeme, aby každý, kdo půjde k volbám, dal svůj hlas tomu, o kom je přesvědčený, že bude pro zvelebování Zlonic a přilehlých obcí dělat možné i nemožné, kdo vás vždycky vyslechne a komu jde nejen o sebe, ale i o všechny lidi, které denně potkává…  Tak nezapomeňte přijít, volby jsou 5. a 6. října 2018.

Vydání červnové Šance

Vážení čtenáři Zlonické šance. Je tu konec června a s ním nový výtisk našeho časopisu, který již brzy naleznete na pultu v Coopu. Na titulní straně se usmívá starosta zlonického Sokola Jan Posselt a to znamená, že vás čeká vtipný rozhovor. Pokud máte zájem o dění ve Zlonicích, určitě si přečtěte příspěvky radních – Mgr. Jana Tůmy a Tomáše Smetany, několik postřehů ze zasedání našich zastupitelů a pár drbů o všem možném z Pavlače. Úspěšně jsme společně zakončili další ročník Volnočasové univerzity – budeme pokračovat ? To se dozvíte v příspěvku Jany Tůmové. Milovníky přírody určitě potěší Okénko manželů Skleničkových. No a jako vždy opět něco navíc včetně nabídky prázdninových akcí. Přejeme příjemné chvilky s naší Zlonickou šancí.

Vydání březnové Šance

Vážení čtenáři, nová Zlonická šance je připravena a brzy si ji můžete koupit v COOPu. Z obsahu vás hlavně upozorňujeme na zajímavý rozhovor s novým majitelem části pozemku bývalého Státního statku Petrem Zímou (viz foto na titulní straně), na příspěvek Jana Tůmy o opravách a chátrání historických budov ve Zlonicích. Jistě vás zaujme úvaha člena rady ÚMZ Tomáše Smetany o policích ve Zlonicích , hodnocení Volnočasové univerzity, pravidelné rubriky Pavlač a Okénko do přírody a ještě něco málo navíc. Přejeme vám příjemné chvilky s naší Zlonickou šancí. 

 

Vydání prosincové Šance

Nové číslo Zlonické Šance je již v COOPu, dočtete se v něm, co se probíralo na posledním jednání zastupitelstva, nechybí rozhovor - tentokrát s paní Marií Hostounskou,. ani reakce předsedy našeho spolku na kritiku prodeje obecních bytů zastupitele R. Čížka, st. Pozveme vás také na další 2 kurzy volnočasové univerzity.

Vydání říjnové Šance

Vážení čtenáři, říjnová Zlonická šance je hotová a připravená do tisku. Nové vydání je plné informací o městysi, zajímavostí a pěkného čtení. Hned v úvodu Marie Geringová nabízí pár drbů z Pavlače. Mimo jiné zjistíte, kolik už se dodnes vybralo na nové zlonické zvony. Na dotaz odpoví zastupitel, dozvíte se, co všechno se ve Zlonicích a přidružených obcích "udělalo" v období 2016 - 2017. Jana Tůmová vás seznámí s průběhem letošního historického dne -  koláž z fotografií uvidíte na titulní straně. Jak dopadl první kurz Volnočasové univerzity Marcipánový workshop zhodnotila Jana Tůmová a zároveň vám nabídneme program dalších dvou kurzů. Co myslíte, je změna letního času  na zimní  vhodná nebo není? Lenka Fialová na toto téma zjistila zajímavé informace. O ptáčkovi, kterému se říká Zorro, píší manželé Skleničkovi v Okénku z přírody. Vášniví houbaři si v tomto čísle přijdou na své v pokračování Mýtů o houbách a mohou si vyzkoušet dva recepty z hub. Dále spousta zajímavostí a informací včetně nabídky Kalendária na listopadové a prosincové akce ve Zlonicích a okolí - a že jich je požehnaně. Tak neváhejte a příští týden si v COOPu kupte novou Zlonickou šanci.  Redakční rada Zlonické šance děkuje za vaši přízeň.

7. Historický den

Vydání srpnové Šance

Vážení čtenáři, již brzy budete mít možnost nahlédnout do nové Zlonické šance. Přestože byly prázdniny a členové redakční rady na dovolených, snažili jsme se ve vzácných chvílích, kdy jsme se sešli na internetu, vybrat pro vás zajímavé příspěvky. Nejdůležitější budou informace Jany Tůmové o 3. ročníku Volnočasové univerzity -  témata a lektoři jednotlivých kurzů. /viz foto na titulní straně/. V časopisu bude také pozvánka na 7. Historický den společně s nabídkou programu. Dále informace Jana Tůmy o prázdninových pracích v ZŠ, Lenka Fialová se tentokrát zamýšlí nad zlonickým znakem a výchovou dětí, poradíme seniorům, dozvíte se něco nového o nebezpečné zdravé výživě a zajímavé čtení na pokračování pro houbaře - Mýty o houbách. V nové Šanci najdete samozřejmě pravidelné rubriky Pavlač, Okénko do přírody, Kalendárium, Dotazy pro zastupitele a moudro Jana Wericha. Tak neváhejte a přečtěte si Zlonickou šanci. Redakční rada.

Nové vydání Šance

Všem čtenářům Zlonické šance jsme připravili nové vydání tohoto časopisu. Co nabízíme? Hlavním tématem nové Šance jsou příspěvky o historii a informace o krocích k navrácení zlonických zvonů. Krom toho jsme připravili velkou porci drbů v Pavlači, dočtete se o změně územního plánu, na váš dotaz odpoví zastupitelka městyse, pro milovníky přírody připravili Skleničkovi další zajímavosti z ptačí říše. Druhý ročník Volnočasové univerzity je úspěšně za námi. Jaký byl? To se také dočtete v novém vydání. A jak jinak ještě nabídka akcí v Kalendáriu.

Vraťmě Zlonicím zvony!

Práce na obnově zlonických zvonů

Jaké jsou poslední novinky? Bylo osloveno zvonařství Perner, které již kdysi zpracovávalo návrh řešení a cenovou nabídku nových zlonických zvonů. Po konzultaci byla finanční nabídka aktualizována, a proto již víme, kolik bude zhruba potřeba finančních prostředků na výrobu, osazení a automatický pohon třech nových a jednoho stávajícího zvonu, který by měl projít taktéž opravou. Finanční náročnost celé akce byla v současné době vyčíslena na částku 1,8 mil. Kč. Bylo nám potvrzeno, že celou obnovu a návrat zvonů můžeme rozdělit do jednotlivých etap. Díky tomu mohou být finanční prostředky, které se podaří shromáždit, ihned investovány a budeme se moci těšit z dílčích výsledků našeho společného snažení. Nyní nás čeká osobní prohlídka a schválení navrhovaného řešení pražským arcibiskupstvím a pověřenými pracovníky, kteří již byli námi kontaktováni. Bližší informace ze setkání přineseme v co nejbližší době. 
http://zvonyperner.cz/

Návrat zlonických zvonů - pokračování

Vážení přátelé, přinášíme vám další informace o nové snaze návratu zvonů do Zlonic. Bylo již osloveno několik mistrů zvonařů, abychom zjistili podrobnější informace o cenách a koncepci projektu jako takového. Až budeme mít vše potřebné, podáme vám komplexní zprávu, ale dnes přinášíme jiné radostné vyjádření. 
Jedním z podniknutých kroků bylo oslovení místního pana faráře p. Cyrila Kubánka, který jakožto současný administrátor farnosti má přístup k informacím týkajících se fondu na zvony, který zřídil dřívější pan farář Grygiel. Jak je známo, následovník tohoto aktivního a schopného pana faráře zneužil fond pro soukromé účely. Nebyla známa ani částka, kterou se podařilo tehdy nashromáždit. Lidé, kteří přispívali nemalými částkami, se cítili podvedeni a zklamáni, a proto jsme požádali o vyjádření pana Cyrila Kubánka, abychom zjistili skutečný stav věci. Zde citujeme jeho vyjádření: „ Rád bych oznámil závěry z kontroly účetních dokladů z minulých let na faře ve Zlonicích. Kontrolní pracovníci z Arcibiskupství pražského došli k závěru, že poslední známá výše fondu na zlonické zvony byla 286 499,84 Kč. Rozhodnutím generálního vikáře Mons. ThLic. Ing. Zdenka Wasserbauera Th.D. ze dne 22.12. 2016 bylo nařízeno, abych dorovnal fond do této výše. Díky úsporám z několika minulých let je toto možné, fond na zvony je tedy dorovnán a děkuji za každou další iniciativu v této věci. P.Cyril Kubánek, administrátor Římskokatolické farnosti Zlonice“
Tímto děkujeme panu Kubánkovi za vyjádření, které je pro nás všechny dobrou zprávu. Vaše peníze neskončily v černé díře a snaha nebyla marná. Obnovujeme snahu a hurá do práce!
Jan Tůma, předseda ŠpS, z.s.

Návrat zvonů do věží zlonického kostela

Před pár dny, přesně 1. dubna uplynulo 100 let od chvíle, kdy se Zlonice rozloučily se
svými zvony, jejichž zvuk se nesl do okolí z věží chrámu Nanebevzetí Panny Marie.
Nejen 100. výročí nám připomnělo smutnou historii těchto zvonů, tolik spjatých
s velikánem české a světové hudby Antonínem Dvořákem. Mnoho zlonických
občanů si vzpomene na pokus o jejich navrácení zpět do věží našeho chrámu.
Bohužel také vědí, jak nechvalně tato akce dopadla. My jsme však usoudili, že jeden
nešťastný pokus nás nemůže navždy odradit. Myšlenka na návrat zvonů do Zlonic je
pro nás stále aktuální. My se přece nenecháme odradit jako většina, a proto se
Šance pro slušné, z. s. pustila do práce. Jednomyslným hlasování členů našeho
spolku bylo rozhodnuto – JDEME DO TOHO! Je před námi obrovský kus cesty, ale
už jsme vykročili. Oslovili jsme několik organizací a lidí, kteří jsou ochotni pomoci
s naším záměrem. Hned v úvodu akce vám musíme sdělit, že v tuto chvíli opravdu
nepřicházíme s prosbou o finanční příspěvek, který již mnozí z vás poskytli v
minulosti, ale chceme vás informovat o novém projektu vedeném naším spolkem.
Šance pro slušné bude pouze zastřešovat a koordinovat celou škálu akcí a činností
s cílem vrátit do Zlonic alespoň jeden zvon. Pro někoho to může být cíl malý, pro
někoho velký. Uděláme vše pro to, aby se podařilo z původních šesti zvonů, vrátit co
nejvíce. Začít se ale musí od jedničky! Doufejme, že ani vaše finanční příspěvky,
které jste před lety na zvony věnovali, nejsou nenávratně ztracené. I o tom vás
budeme průběžně informovat. Uvidíme, zdali se nám podaří dojít k vytčenému cíli.
Jan Tůma, předseda ŠPS

5. Výročí Zlonické šance

Lidi slyšeli jste? Časopis Zlonická šance slaví 5. výročí. V dubnovém čísle se dočtete něco více o její pětileté historii. Obsah bude tentokrát nabitý informacemi, které vás zajímají - například o nejisté budoucnosti zbořeniště státního statku, ale i o lepší budoucnosti zlonického koupaliště, dále vyčerpávající informace o obecních bytech a několik dalších. Na vaše dotazy odpovídají radní a zastupitelé Šance pro slušné Jan Tůma a Radka Kotěrová. Představíme vám v rozhovoru naši novou členku  Lucii Vackovou. Nabídneme vám několik informací o akcích našeho spolku, . V Okénku z přírody vás manželé Skleničkovi seznámí s dalším obyvatelem ptačí říše a zároveň zodpoví jeden z vašich dotazů. Jak jinak, ještě Pavlač s několika pavlačovými drby a nabídka kulturních akcí ve Zlonicích a okolí. Nenechte si ujít nové číslo. Již brzy bude ke koupi v COOPu. 

5. Sbírka pro Bouchalku

Velice děkujeme všem, kteří se zúčastnili či organizovali včerejší sbírku pro psí útulek. Vybralo se přes 136 kg žrádla (granule, konzervy, kapsičky, piškoty, pamlsky), velké množství dek, hračky i ostatní potřeby. Vážíme si Vaší pomoci. Letos fotky psů v kotcích nemám. Syn se mě držel kolem krku jako klíště a zbylé části rukou zabraly piškoty. Přeci jen přibližně 90 štěkajících psů není jen tak. Zvířecí obyvatele si můžete prohlédnout alespoň na www.psiutulekbouchalka.eu či facebooku Bouchalky.

Altánek

Na podzim už si obyvatelé zlonického domova s pečovatelskou službou nový altán neužili, ale brzy bude zase jaro...

4. Sbírka pro Bouchalku

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili sbírky pro psí útulek Na Bouchalce! Moc Vám děkujeme za všechny čtyřnohé obyvatele, kterých je v současné době v útulku kolem stovky. Díky Vám jsme vybrali přes 70 kg granulí a mnoho konzerv a psích pamlsků.

OV Břešťany - Den dětí

V sobotu 6. června se na novém dětském hřišti ve Břešťanech poprvé sešli děti i dospělí, aby společně oslavili Den dětí. Počasí se vydařilo, děti i dospělí se výborně bavili. Pohoštění, hudba, smích a dobrá nálada

OV Vyšínek - pálení čarodejnic

Poprvé po dlouhé době se 30. dubna na pálení čarodějnic sešli i občané Vyšínku, aby společně zahájili činnost osadních výborů. Aby si vůbec zkusili, jaké to je a jestli vůbec bude o setkávání zájem. Spojili tak příjemné s užitečným a při opékání vuřtů se bouřlivě diskutovalo o nové podobě společných prostor, o stavbě pergoly a dětského hřiště. O krásných plánech do budoucna. Někteří občané se přišli jen podívat a za chvíli odešli. Většina jich ale zůstala. A to je pozitivní příslib, že i ve Vyšínku budou mít k sobě lidé blíž. Že i ve Vyšínku budou osadní výbory fungovat.

Ov Tmáň - vznik venkovního cvičiště

Brigáda v Tmáni aneb příprava na vznik venkovního cvičiště.

Zkulturnění svahu u bývalých uhelných skladů v Nádražní ulici

Část členů našeho spolku se rozhodlo přivítat jaro dalším pracovním odpolednem. Tentokrát jsme se rozhodli zkulturnit svah u bývalých uhelných skladů v Nádražní ulici. Pozemek patří Českým drahám, proto s nimi byla celá akce konzultována.

Zkulturnění veřejného prostoru nedaleko ČOV

Členové našeho spolku za pomoci dalších nadšenců se rozhodli věnovat sobotní odpoledne a zkulturnit veřejný prostor nedaleko ČOV, u silnice na Břešťany. Došlo k odstranění náletů, úklidu odpadků a částečnému vyhrabání terénu. Možná se nám touto akcí podaří inspirovat i další obyvatele. Vhodných míst je ve Zlonicích dost a dost. Vždyť jen s obětováním trochy volného času můžeme s minimálními náklady přispět k tomu, že se nám zde bude žít zase o něco lépe.

Sbírka brýlí

V roce 2013 jsme uspořádali velice úspěšnou sbírku brýlí (nejen) pro Afriku. Protože počet kusů převyšoval stovku, bylo by jejich zaslání velmi nákladné. Z toho důvodu jsme se vypravili do obce Horní Suchá u Ostravy osobně. V Horní Suché totiž žijí postarší manželé Przeckovi, kteří brýle rovněž sbírají a vlakem v batohu! je následně odváží do polské misie v Ustroni. Paní Przecková každý kus nejprve před cestou umyje. Misie následně zajišťuje jejich převoz k potřebným. Bylo to nakonec velmi milé setkání. Po čase přišel i děkovný dopis z misie, abychom věděli, že brýle skutečně putovaly tam, kam měly. Pokud byste měli zájem sbírku uspořádat i v letošním roce. Klikněte na "To se mi líbí".

3. Adventní sbírka pro psí útulek Na Bouchalce

Občanské sdružení Šance pro slušné ve spolupráci s Úřadem městyse Zlonice a psím útulkem Bouchalka uspořádalo již potřetí sbírku chovatelských potřeb a krmiva pro psy. Do psího útulku Na Bouchalce jsme díky dobrým lidem odvezli 103,5 kg granulí, 18 kg psích konzerv, 5,5 kg těstovin, 5 kapsiček, 25 dek a 15 sáčků piškotů. Děkujeme všem, kteří se zapojili.

Veřejně přístupná knihovnička

Na chodbě zdravotního střediska ve Zlonicích byla včera sdružením Šance pro slušné nainstalována veřejně přístupná knihovnička. Můžete si tu bezplatně vypůjčit knihy, přečíst si je na místě, nebo si je vzít i k přečtení domů. Do knihovničky však také umisťujte knihy, které již ve vaší domácnosti nemají místo. Přijďte si prohlédnout novou knihovničku, přineste vyřazenou knihu a vyberte si četbu, která Vás zaujme. Instalací knihovničky chceme oživit veřejný prostor a tradici čtení papírových knih.I'm a news story. I'm a great place for you to let your users know what's new with your company. You can choose what news stories appear on your page. Double click me to change me and your own content. To customize me and change my font click on the Design tab in the property panel.

Please reload